Jak dbać o swojego laptopa?

Kupiłeś nowego laptopa i chcesz o niego jak najlepiej zadbać? To naprawdę nie będzie takie trudne. Wystarczy tylko, że będziesz się stosować do takich kilku najważniejszych zasad. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze przenosić i przewozić swojego laptopa i żeby użytkować go w odpowiedni sposób.

Użytkowanie laptopa

Jeżeli chcesz, żeby Twój notebook był w dobrym stanie przez długi czas, to naucz się, jak z niego prawidłowo korzystać.

  • Nigdy nie odłączaj najpierw zasilacza od gniazda, tylko zawsze w pierwszej kolejności wyciągaj wtyczkę z laptopa.
  • Uważaj, żeby nie zalać notebooka kawą czy herbatą, szczególnie wtedy, kiedy nie ma on systemu odprowadzania płynów z klawiatury.
  • Nie przenoś laptopa w torbie, która nie jest niczym zabezpieczona, bo doprowadzisz tym do jego uszkodzenia. Pamiętaj, żeby zawsze zapiąć paski torby na notebooku, by jak najmniej przemieszczał się on w torbie.
  • Uważaj na to, żeby nie zarysować ekranu czymś ostrym, bo wtedy bezpowrotnie go zniszczysz, a przecież nie tego chcesz.
  • Co jakiś czas przedmuchuj swojego notebooka sprężonym powietrzem i nakładaj nową pastę termoprzewodzącą, a jeżeli nie umiesz zrobić tego samodzielnie, to oddaj notebooka do serwisu, gdzie zrobią to za Ciebie.
  • Pamiętaj o tym, żeby użytkować laptopa zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy notebook jest inny, ale skoro producent zaleca pewne działania, natomiast innych odradza, to znaczy to, że tak ma być.

Przeglądy serwisowe

Nawet jeżeli Twój laptop spracuje się dobrze, to nie zaszkodzi raz na jakiś czas wysłać go na przegląd serwisowy, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście wszystko jest z nim w porządku. To da Ci pewność, że nic się w najbliższym czasie nie popsuje i że nie będziesz się musiał o swojego notebooka przejmować. Nawet najlepszy laptop raz na jakiś czas wymaga sprawdzenia, przeczyszczenia mechanicznego czy usunięcia wirusów. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że będzie po prostu lepiej działała.

Nie naprawiaj samemu

Jeżeli nie masz specjalistycznej wiedzy, a dodatkowo Twój notebook jest jeszcze na gwarancji, to nie kombinuj z nim. Nie naprawiaj go samodzielnie, nie próbuj go podkręcać ani nie zastępuj obecnych rozwiązań nowymi, bo to nie wróży dobrze. Kiedy skończy się okres gwarancji na Twojego notebooka, to możesz pomyśleć o tym, żeby coś w nim zmienić, ale pamiętaj, że robisz to tak naprawdę już na własne ryzyko. Jeżeli coś zepsujesz, to za naprawdę trzeba będzie zapłacić w momencie, kiedy obowiązuje jeszcze gwarancja. Jeżeli jej nie ma, to tym bardziej zostaniesz zmuszony do wydania pieniędzy.

 

Dodaj komentarz