Za gotówkę czy na raty? Jak najkorzystniej kupić laptop?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego laptopa i nie wiesz, w jaki sposób za niego zapłacić? Do wyboru masz dwie opcje. Możesz kupić nowy laptop za gotówkę lub na raty. W zależności od tego, jakie są Twoje możliwości, wybierz tą korzystniejszą. Bo każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Kupowanie za gotówkę – za i przeciw

Jakie zalety ma kupowanie za gotówkę? Do najważniejszych na pewno należy kilka zasadniczych faktów:

  • Kiedy kupisz za gotówkę, nie będziesz musiał pamiętać o tym, by regularnie i w ustalonym terminie płacić raty. Zaniedbania na tym tle mogą doprowadzić do naliczania karnych odsetek.

  • W wielu przypadkach kupowanie na raty może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Duże znaczenie ma tutaj umowa dotycząca sprzedaży ratalnej. Jeśli kupujesz za gotówkę, żadne dodatkowe opłaty Cię nie obowiązują.

  • Kupno za gotówkę to brak dodatkowych formalności. W takich sytuacjach wybierasz najlepszy laptop 10 cali, idziesz do kasy i płacisz za niego. Nie podpisujesz żadnych umów i zobowiązań.

  • Jeśli kupisz za gotówkę, to sprzęt od razu stanowi Twoją własność. W przypadku spłacania rat, dopóki ich nie spłacisz w całości, to nawet tani laptop nie jest do końca Twoją własnością.

Laptop na raty – kiedy i dla kogo?

Kupienie laptopa na raty to swego rodzaju zobowiązanie. Zobowiązanie do tego, że w określonym terminie wniesie się ratę w ustalonej wcześniej kwocie. Dla wielu osób jednak to jedyny sposób na to, by mieć nowy, dobry laptop. Zakupy na raty na pewno są dobrym rozwiązaniem dla takich ludzi, którzy nie są w stanie odłożyć pieniędzy. I takich, którzy wolą mieć ich zapas, w razie sytuacji awaryjnych.

Kupno laptopa na raty jest rozwiązaniem dla osób, którym marzy się sprzęt dobrej klasy. Jeśli marzą im się na przykład laptopy Intel Core i7, to tutaj wydatek już jest spory i oszczędzanie na taki sprzęt mogłoby trwać za długo. Raty na urządzenia komputerowe sprawdzają się też wtedy, kiedy zakup nowego urządzenia jest wynikiem sytuacji awaryjnej. Kiedy posiadany sprzęt ulegnie uszkodzeniu, a jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, to zakup laptopa na raty jest dobrym rozwiązaniem.

Dlatego laptopy na raty można kupować wtedy, kiedy nie można sobie pozwolić na jednorazowy wydatek tysiąca czy dwóch tysięcy złotych i wtedy, kiedy chce się mieć urządzenie lepsze, a nie ma się na niego odpowiednich środków. Na raty sprzedawane są najlepsze laptopy, te o dużych możliwościach i te o standardowych parametrach technicznych. W wielu sklepach wysokość rat dopasowuje się do możliwości finansowych kupującego.

Dodaj komentarz