Temperatura laptopa

Jaką temperaturę powinien mieć laptop? Co należy robić, żeby utrzymać go w odpowiednim stanie i żeby jakość pracy na nim była po prostu satysfakcjonująca? Nie jest to takie proste, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Jasne jest, że w wielu przypadkach po prostu źle używany naszego laptopa i to sprawia, że się on przegrzewa, a następnie mamy z tego tytułu problemy.

Jaka temperatura laptopa?

Kiedy mówimy o temperaturze laptopa, mamy zazwyczaj ma myśli temperaturę dysku twardego. A więc przyjmuje się, że dysk twardy działa poprawnie wtedy, kiedy jego temperatura nie przekracza 45 stopni Celsjusza. Oczywiście producenci laptopów przyznają, że dyskom twardym bardziej szkodzą niskie temperatury niż wysokie i w gruncie rzeczy laptop może być nawet przegrzany, a i tak nie powinno mieć to wpływu na żywotność samego dysku. Jednakże ma to ogromny wpływ na działanie całego urządzenia. Kiedy dysk est przegrzany, to komputer nam się wiesza i jego działanie nie jest tak dobre, jak byśmy chcieli.

Dlatego też tak ważne jest, żeby utrzymywać nasze urządzenie w stosunkowo niskiej temperaturze, żeby nie dochodziło do jego przegrzania. Im bardziej przegrzany jest nasz notebook, tym intensywniej musi działać układ chłodzenia. Cała konstrukcja się przeciąża, a to doprowadza do sytuacji, w której niestety nie jesteśmy zadowoleni z działania urządzenia. Dlatego też w momencie, kiedy widzisz, że Twój notebook jest zbyt ciepły, zrezygnuj z działania programów w tle, zmniejsz intensywność działania i postaraj się naturalnie schłodzić swoje urządzenie. Możesz to robić na różne sposoby – przez dodatkowy wentylator lub za pomocą specjalnej podstawki chłodzącej. Możesz wynieść laptopa do pomieszczenia, w którym jest chłodniej lub po prostu postawić go w miejscu, gdzie jest większy przewiew.

Dbanie o odpowiednią temperaturę laptopa to bardzo ważna rzecz. Ile to razy stało się tak, że ktoś trzymał swojego notebooka na kolanach na przykład na kocu albo na kołdrze i ten się zagotował. Przez zbyt dużą temperaturę i zatkany wylot powietrza, możemy doprowadzić do całkowitego zniszczenia naszego urządzenia. Taka awaria nie podlega natomiast naprawie gwarancyjnej, więc będziemy musieli wydać własne pieniądze na to, żeby przywrócić laptopowi sprawność. Zdarzyć się może też tak, że nie będzie to w ogóle możliwe.

Dbanie o laptopa to bardzo ważna sprawa, dlatego też musisz pamiętać o tym, żeby stosować się do zaleceń producenta i zawsze robić wszystko tak, jak określa to instrukcja obsługi. Inaczej nie będziesz mieć pewności, czy czasami nie zniszczysz urządzenia.

Dodaj komentarz